გაკვეთილის გეგმა (მათემატიკა)

                       გაკვეთილის   გეგმა                             

საგანი _ მათემატიკა
პედაგოგი---ლელა ზვიადაური
სწავლების   საფეხური __დაწყებითი
ჩატარების თარიღი----05.04.2017
კლასი _ I 3
მოსწავლეთა  რაოდენობა __ 20
თემა _       რიცხვები  20-მდე  და  მოქმედებები  მათზე.
მიზანი _  შეძენილი ცოდნის განმტკიცება, უნარ-ჩვევების პრაქტიკაში გამოყენება
                   
მოსალოდნელი  შედეგები :
 მათ.  I. 1.  მოსწავლეებს  შეუძლიათ  ერთმანეთს  შეუსაბამონ  რიცხვები  და    რიცხვითი  სახელები;
 მათ. I. 2.  მოსწავლეებს  შეუძლიათ  რიგობრივი  რიცხვითი  სახელების
                  ადეკვატური  გამოყენება;
მათ. I. 3.   მოსწავლეები  იყენებენ  რიცხვებს  შორის  დამოკიდებულებებს
                  შეკრება-გამოკლების  მოქმედებებში  და    უცნობი წევრის
                  პოვნისას;    ამოცანების  ამოხსნისას;
 მათ. I. 4. მოსწავლეს  შეუძლია  რაოდენობის  შეფასება  და  შედარება;
 მათ. I. 5.  მოსწავლეს  შეუძლია  განავრცოს  რაიმე  პერიოდული
                  მიმდევრობა  კანონზომიერების  დადგენის  საფუძველზე;
მოსწავლეთა  წინარე  ცოდნა :
·        რიცხვების  ამოცნობა  და წაკითხვა  20-ის  ფარგლებში;
·        რიცხვების  შეგდენილობის  ცოდნა  (  რიცხვების დაშლა )  20-ის  ფარგლებში;
·        ,,შეკრების“ ,  ,,გამოკლების“  და  ,,ტოლობის“  ცნებების  სხავდასხვა  კონტექსტში  აღწერა;
·        ,,ით“-  მეტს   და  ,,ით“  ნაკლებს  დაკავშირება  შეკრება- გამოკლებასთან;
·        ,,<“ ,    ,,>“ და    ,,= „    ნიშნების  ადეკვატური  გამოყენება;





N


            აქტივობა

მეთოდი

კლასის  ორგანიზების   ფორმა

სასწავლო  რესურსები

დრო

აქტივობის  მისაღწევი  შედეგები




1








I  ფაზ
  (განწყობა გაკვეთილისთვის)



ეკრანზე  ვაჩვენებ  რიცხვებს  და  დავსვამ ფრონტალურ კითხვებს;
სლაიდზე მოცემული ილუსტრაციის მიხედვით მოსწავლეები , შეადარებენ  რაოდენობებს.; გამოიყენებენ უტოლობის  ნიშნებს;





ზეპირი
განმავითარებელი 
შეფასება 







გონებრივი  იერიში







ინდივიდუ
ალური







დაფა,  ეკრანი,  კომპიუტერი
1,2,3,4,5,6,7,8,9,
10


·         5წთ.







მოსწავლეები  ასახელებენ  მითითებულ  რიცხვებს  და  საუბრობენ  ამ  რიცხვების  შესახებ;
 მათ.1.1
მათ.1.2





2








II  ფაზა
(სიღრმოსეული  წვდომა,  ცოდნა)

გავზარდოთ და შევამციროთ რიცხვები;

ბარათების გამოყენებით ეკრანზე ნაჩვენები   უცნობი შესაკრების პოვნა.

მოსწავლეებმა  უნდა  დაადგინონ  საძიებელი   წევრი.
 






ზეპირი
განმავითარებელი,    წამახალისებელი შეფასება





გონებრივი  იერიში





ინდივიდუ
ალური





დაფა,  ცარცი, ეკრანი, მონიტორი.

 7  +       =15;
16  +      = 20
1 5  +        = 19




·         7წთ.





მოსწავლეები  იმსჯელებენ ,აყალიბებენ  უცნობი  შესაკრების  პოვნის  წესს.

  იპოვიან და  ჩასვამენ  უცნობ  წევრს;

მათ.1.3
3
აქტივობა „პოლიციელობანა“
  
ვაწვდი  საძიებელი რიცხვის შესახებ ინფორმაციას .(ეს რიცხვი  შედგება 7-ისგან  და 8-ისგან, 19-ზე 6-ით ნაკლებია და ა.შ.)

დაალაგონ რიცხვები ზრდადობის მიხედვით



I
ზეპირი  განმავითარებელი  შეფასებები 

მუსიკალური
წუთშესვენება


გონებრივი  იერიში

მთელ  კლასთან


დაფა,  ცარცი, ეკრანი, სათამაშო მობილური ტელეფონები



·         5წთ.




















     1წთ.





მოსწავლეები  პოულობენ დაკარგულ რიცხვებს .




ალაგებენ რიცხვებს ზრდადობის მიხედვით.

მათ.I.3.
4













კლასს  ვუჩვენებ სლაიდებს, სადაც ნახატისა და გამოსახულების მიხედვით, უნდა შეადგინონ ამოცანები







სოკრატული
თანამშრომლო
ბითი

ინდივიდუალური (მთელი კლასი)


საწერი  საშუალებები,
დაფა,  ცარცი, ეკრანი;





·         10 წთ.

მოსწავლეები  აკეთებენ  ამოცანის  მოკლე  ჩანაწერს  _ ამოცანის  ოთხივე  ნაწილის  გამოყოფით,
ახდენენ  ამოცანის  რთული  ნაწილის  დაყოფას  მარტივ  ნაწილებად  შედეგის  უფრო  ადვილად  მისაღწევად,  იცავენ  წერით ინსტრუქციებს.

მათ.1.3
მათ.1.4.
5











ეკრანზე  ვაჩვენებ  რიცხვთა  მიმდევრობას;
მოსწვლეებმა უნდა განაგრძონ მიმდევრობა მომდევნო  2 წევრით.

მოსწავლეებმა  უნდა  დაადგინონ  კანონზომიერება.                   





ზეპირი  განმავითარებელი  შეფასება  



სოკრატული  აღმოჩენითი;



ინდივიდუ
ალური;

ეკრანი
12, 14, 16, 18, 20








13,15,16,17,                   

·         5წთ.

მოსწავლეები    დაკვირვების  გზით  განაგრძობენ მიმდევრობას
მათ.I.5.



მოსწავლეები აკვირდებიან, რა კანონზომიერებითაა რიცხვები განლაგებული და რომელი არღვევს კანონზომიერებას.
მათ.I.5.




7





8





გაკვეთილის  შეფასება / შეჯამება; საშინაო სამუშაოს მიცემა


III ფაზა
(რეფლექსია)




1წთ.






1წთ.


No comments:

Post a Comment