კესანე

ეს კესანეა ,ჩვენი ნიჭიერი გოგონა.

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი: ლელა ზვიადაური;პ|ნ 23001003882
საგანი: ქართული  ენა და ლიტერატურა და ბუნება
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი,კლასი-მე-2(გ)
მოსწავლეთა რაოდენობა: 21
სსსმ მოსწავლე არ მყავს-0
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული
გაკვეთილის თემა: „სხეულის ნაწილების ჩხუბი“(ქართული)  „სხეული და მისი ნაწილები“(ბუნება)
გაკვეთილის მიზანი:                                   ქართული    
·          ქართ. II.2.   მოსწავლე შეძლებს მოისმინოს და გაიგოს  ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
                     სახის ტექსტი და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება;
                    
       ქართ.II.3 მოსწავლეს გაუმდიდრდება ლექსიკური მარაგი და შეძლებს   მეტყველებაში  აქტიურ        გამოყენებას .


                                             ბუნება
·         ბუნ,II 1.მოსწავლეს  შეძლებს  სხეულის ძირითადი ნაწილების აღწერას,ცალკეული ნაწილის დანიშნულების გაცნობიერებას.

N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)

1

I  ფაზა
  (განწყობა გაკვეთილისთვის)
კლასის ორგანიზება,  
შესწავლილი
მასალის გამეორება
აქტივობა I (ქართული)
საშინაო დავალების გამოკითხვამდე, მოსწავლეებს გავაცნობ ახალი გაკვეთილის მიზნებს და შეფასების რუბრიკას.
    ამის შემდეგ, ფრონტალური კითხვებით გამოვიკითხავ წინარე ცოდნას: (სულხან -საბა ორბელიანის იგავი:ძალა ერთობაშია“)
იმისათვის რომ გავიგო, როგორ გაიაზრეს ტექსტი, მოსწავლეებს ვუსვამ კითხვებს ბლუმის ტაქსონომიის მიხედვით.


კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი
სახელმძღვანელო,
კომპიუტერი
,ეკრანი,სლაიდშოუ
5წთ.
2




II  ფაზა
(სიღრმოსეული  წვდომა,  ცოდნა)
აქტივობა II (ბუნება)
მოტივაციის მიზნით,  მოსწავლეს ვთხოვ, მეწყვილეს აუხვიოს თვალები, მიაწოდოს საგანი და ჰკითხოს  თუ რა უჩვენა ;
მომდევნო წყვილში შესრულდება მსგავსი სახის აქტივობა: მოსწავლეს ვთხოვ მეწყვილეს შეუკრას ხელები და მეწყვილემ შეძლოს დაწეროს დაფაზე   მითითებული სიტყვა, შემდეგი წყვილიდან მოსწავლეს ვთხოვ მეწყვილეს ფეხები შეუკრას და სთხოვოს გადაადგილდეს. ამ აქტივობის შემდეგ მოსწავლეები სახელმძღვანელოში  , ასევე სლაიდებზე  მოცემული სურათების მიხედვით  ამოიცნობენ ,დაასახელებენ და  აღწერენ სხეულის  ნაწილებს; ისაუბრებენ თითოეულის დანიშნულებაზე




გონებრივი იერიში
წყვილები
სახელმძღვანელო,
კომპიუტერი,
ეკრანი,
სლაიდშოუ,
ნივთები თვალების ასახვევად,ხელ-ფეხის შესაკრავად.
5წთ.
3



ქართული-

დავსვამ კითხვებს:-შეუძლიათ თუ არა ადამიანის სხეულის ნაწილებს ლაპარაკი?-

-რომ შეეძლოთ რას გვეტყოდნენ?

-ხომ არ წაგიკითხავთ მსგავსი ნაწარმოები?

-სათაურის გაცნობა,

თქვენი აზრით
-რაზე შეიძლება იჩხუბონ სხეულის ნაწილებმა?

ტექსტის კითხვა-გააზრება.

გამოვიყენებ ჯაჭვური კითხვის  მეთოდს. გამოვათქმევინებ ვარაუდებს ტექსტის შესაძლო შინაარსთან დაკავშირებით-

-როგორ ფიქრობთ რა მოხდება ამის შემდეგ?

-რატომ ფიქრობთ ასე?

-რა მინიშნებაა ამის შესახებ ტექსტში?

-გამართლდა თქვენი ვარაუდი?


ტექსტის
კითხვის პარალელურად ავხსნი ახალ სიტყვებს





აქტივობა-3
ბუნება
ამ აქტივობის შესრულების შემდეგ, მოსწავლეებს დავუსვამ კითხვას, თუ  სხეულის რომელი  ნაწილია ყველაზე საჭირო და მნიშვნელოვანი იმისათვის, რომ თავი სრულფასოვან ადამიანად ვიგრძნოთ.

-რატომ არის აუცილებელი ადამინს ჰქონდეს უკლებივ სხეულის ნაწილები?

-რა საფრთხე შეიძლება დაემუქროს ადამიანს სხეულის ნაწილების გარეშე?

 ქართული
ტექსტის უკეთ გასააზრებლად დავსვამ კითხვებს: -რატომ დასუსტდა ადამიანის სხეული?

-რას მიხვდნენ სხეულის ნაწილები?

-როდის მიხვდნენ სხეულის ნაწილები ერთმანეთს რომ ღუპავდნენ?

-რატომ გახდა  სხეული ისევ ჯანსაღი და ძლიერი?

-რის თქმა სურს ავტორს მკითხველისთვის?

-ტექსტის რომელ ნაწილში ჩანს ეს ყველაზე ნათლად?

-რა არის ნაწარმოების დედააზრი?

-
კითხვა-პასუხი













კითხვა-პასუხი,ინტონაციით კითხვა,ჯაჭვური კითხვა,ვარაუდების გამოთქმა.სიტყვის მარკირება.
















კითხვა-პასუხი












კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი













მთელი კლასი





















მთელი კლასი












მთელი კლასი
სახელმძღვანელო
კომპიუტერი.
ეკრანი,
სლაიდშოუ.










სახელმძღვანელო,
კომპიუტერი.
ეკრანი,
სლაიდშოუ.

















სახელმძღვანელო
კომპიუტერი.
ეკრანი
სლაიდშოუ










სახელმძღვანელო
კომპიუტერი.
ეკრანი,
სლაიდშოუ.























3წთ













15წთ.




















2წთ.













5წთ
4



აქტივობა-4
 ამის შემდეგ მოსწავლეებს ვუჩვენებ  სლაიდს, სადაც მოცემული იქნება ჩემ მიერ დამზადებული რესურსი ვენის დიაგრამის გამოყენებით და ვთხოვ მოსწავლეებს  იპოვონ მსგავსება-განსხვავება გაკვეთილის ამ ორ თემასთან დაკაშირებით  და დამისაბუთონ, თუ რა აუცილებლობას წარმოადგენს ამ ორ საგანთან შორის კავშირი.


დემონსტირება.კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი
სახელმძღვანელო,
კომპიუტერი,
ეკრანი,
სლაიდშოუ

2წთ
5
აქტივობა -5
ტექსტის გააზრების შემდეგ, მოსწავლეებს წყვილებში დავურიგებ ბარათებს, „სიტყვის პირამიდის   ასაგებად“.ახალი სიტყვების გამოყენებით ადგენენ წინადადებებს.

დემონსტრირება,სიტყვის პირამიდა
წყვილები
სახელმძღვანელო,
ბარათები.
3წთ.

6


III ფაზა რეფლექსია
შეჯამების მიზნით, მოსწავლეებს კიდევ ერთხელ გავახსენებ შესრულებულ აქტივობებს და მსჯელობისას ყურადღებას გავამახვილებინებ ტექსტის ძირითად საკითხებზე. გამოვატანინებ დასკვნას თემებს შორის აქტუალობასთან დაკავშირებით.
მივცემ საშინაო დავალებას-(ინტეგრირებულს)ქართულის წიგნში გვ.126 #9 დავალება(აღადგინონ წინადადებებში გამოტოვებული სიტყვები და ისე გადაიწერონ რვეულში ტექსტი) დავალების შესრულებისას განუმტკიცდებათ  ორივე საგანში -(ქართულსა და ბუნებაში) შეძენილი ცოდნა.

კითხვა-პასუხი
მთელი კლასი
სახელმძღვანელო
5წთ.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
     
             ქართ.  II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს  ნაცნობ თემატიკაზე  შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტი
                     და    გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება. (1,5,6)

              

              ქართ.  II. 3. მოსწავლეს შეუძლია აქტიური ლექსიკის მეტყველებაში გამოყენება. (2, 3)


                     
              ბუნ.II.1მოსწავლეს  შეუძლია აღწეროს   სხეულის  ძირითადი ნაწილები და გააცნობიეროს მათი მნიშვნელობა.




ხელმოწერა:ლ.ზვიადაური
თარიღი:24.04 2018
                                  



                                                               შეფასების რუბრიკები



ჩართულობა
აქტიურად  მონაწილეობს,  სვამს  კითხვებს, გამოთქვამს  მოსაზრებებს. 
აქტიურად  მონაწილეობს, სვამს  კითხვებს, თუნდაც ერთხელ  გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას
იშვიათად მონაწილეობს, იშვიათად სვამს კითხვებს, არ გამოთქვამს მოსაზრებებს.
ტექსტის გააზრება და საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა
მოსწავლე  გაიაზრებს ტექსტს და გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ტექსტის მიმართ
მოსწავლე ნაწილობრივ
 გაიაზრებს ტექსტს და გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ტექსტის მიმართ
მოსწავლეს უჭირს ტექსტის გააზრება და საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის მიმართ
ძირითადი ენობრივი ფორმების გამოყენება
ტექსტის გააზრების დროს ყურადღებას ამახვილებს ენობრივ ფორმებზე და მართებულად იყენებს მეტყველების ნაწილებს
ტექსტის გააზრების დროს ყურადღებას ამახვილებს ენობრივ ფორმებზე და  ნაწილობრივ იყენებს მეტყველების ნაწილებს
ტექსტის გააზრების დროს უჭირს ყურადღების გამახვილება ენობრივ ფორმებზე და  მეტყველების ნაწილების მართებულად გამოყენება
სხეულის ძირითადი ნაწილების აღწერა
ამოიცნობს, ასახელებს და აღწერს ადამიანის სხეულის ნაწილებს, აცნობიერებს მათ მნიშვნელობას
ნაწილობრივ ამოიცნობს, ასახელებს და აღწერს ადამიანის სხეულის ნაწილებს და ნაწილობრივ აცნობიერებს მათ მნიშვნელობას
ამოიცნობს ადამიანის სხეულის ნაწილებს, მაგრამ უჭირს  მათი მნიშვნელობის გაცნობიერება